Baza wiedzy/

Wszystko o suwnicach bramowych i półbramowych

Suwnice

Suwnice to urządzenia przeznaczone do transportu towaru w pionie i poziomie wzdłuż toru jezdnego. Poszczególne modele różnią się udźwigiem, rozpiętością mostu, a także wysokością podnoszenia. Znalazły swoje zastosowanie m.in. w przemyśle, logistyce transportowej i budownictwie. Dużą zaletą tych urządzeń jest możliwość ich wykorzystania zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, co pozwala na możliwość pracy także w przemyśle stoczniowym. Wyróżnia się kilka rodzajów tych szczególnych dźwignic, wśród których są suwnice bramowe i półbramowe.

Suwnice bramowe

Zazwyczaj wykorzystuje się je na zewnątrz, zatem są często spotykane właśnie w przemyśle stoczniowym. Składają się z mostu, który został zamocowany na dwóch bocznych podporach. Łączą one ze sobą jeden lub dwa dźwigary. Dźwigary suwnicy bramowej osadzone są na specjalnych podporach stałych (lub jednej stałej i jednej wahliwej), które wyposażone są w koła oraz napędy jezdne. Nośność wciągarki montowanej na suwnicy bramowej oscyluje najczęściej wokół 5-40 ton, chociaż możliwa jest budowa konstrukcji o większym udźwigu w zależności od rodzaju towaru oraz zapotrzebowania przedsiębiorstwa.

Suwnice bramowe występują w wersji jednobelkowej i dwubelkowej. Kryterium podziału jest liczba dźwigarów. Im jest ich więcej, tym większe są możliwości suwnicy bramowej. Dwudźwigarowe są w stanie transportować towary cięższe i o zdecydowanie większych gabarytach. W obu przypadkach mamy jednak do czynienia ze sprzętem o solidnej i dużej konstrukcji, chociaż są też takie, które cechują się nieco mniejszymi rozmiarami.

Suwnice półbramowe

Suwnice półbramowe, w przeciwieństwie do suwnic bramowych, częściej wykorzystywane są wewnątrz budynku, w halach zakładów produkcyjnych. W ich przypadku most z jednej strony opiera się na bocznej podporze, która porusza się wzdłuż torowiska znajdującego się na podłożu. Z drugiej strony most podtrzymywany jest przez czołownicę, która z kolei zainstalowana jest na podtorzu stanowiącym często konstrukcję hali. Suwnice półbramowe to alternatywa dla innych suwnic wszędzie tam, gdzie transport towaru ma odbywać się wzdłuż części jednej nawy.

Suwnice półbramowe oferowane przez Maran mogą być wyposażone w koła podpory wykonane z poliuretanu. Dzięki takiemu rozwiązaniu suwnica może poruszać się bezpośrednio po posadzce i nie ma konieczności budowy specjalnego torowiska. Podobnie jak przy suwnicach bramowych dostępne są dwa warianty suwnic półbramowych – jednodźwigarowe i dwudźwigarowe. Ich udźwig wynosi do 10 ton.

Zastosowanie suwnic bramowych i półbramowych

Suwnice bramowe i półbramowe wykorzystywane są przede wszystkim w szeroko rozumianym przemyśle. Ułatwiają i usprawniają pracę wszędzie tam, gdzie konieczny jest transport towaru o dużej masie i gabarytach. Jeśli chodzi o suwnice bramowe, to najczęściej instaluje się je na zewnątrz, poza obszarem budynku, z kolei suwnice półbramowe świetnie sprawdzają się również na halach.

Decydując się na suwnice półbramowe, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie przestrzeni do ich montażu. Wynika to z ich specyficznej konstrukcji, trzeba zapewnić im drugą podporę. W niektórych warunkach jednak to właśnie suwnice półbramowe są łatwiejsze w montażu, co wynika np. z ograniczonego miejsca w obiektach zamkniętych.

Suwnice bramowe i półbramowe wykorzystuje się w:

  • Przemyśle budowlanym
  • Przemyśle kamieniarskim
  • Zakładach produkcyjnych
  • Logistyce transportowej
  • Przemyśle stoczniowym
  • Przemyśle metalurgicznym
  • Przemyśle zbrojeniowym

Uniwersalne suwnice o dużych możliwościach

Suwnice bramowe i półbramowe można dostosować do warunków ich montażu oraz ostatecznego zastosowania. To ich duża zaleta, ponieważ dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się na obszarach otwartych i w obiektach zamkniętych, dużych i mniejszych zakładach produkcyjnych, w halach o dużym metrażu, jak też przy ograniczonych możliwościach instalacji konstrukcji transportujących towary.

Zakres ich udźwigu jest bardzo szeroki, standardowo 5-40 ton z możliwością jego zwiększenia. Występują w wersji jedno- i dwudźwigarowej, nadają się do pracy w trudnych warunkach środowiskowych oraz standardowych – w temperaturze od -10 st. Celsjusza do +40 st. Celsjusza. Są bezpieczne w obsłudze, co zawdzięczamy, m. in. zabezpieczeniu prądowemu na poziomie IP55. Suwnice bramowe i półbramowe można dodatkowo uzupełnić o inne elementy, jak np. liczniki godzin pracy czy też kabiny sterownicze.

Suwnice bramowe i półbramowe mają podobne zastosowanie i łączy je takie samo przeznaczenie. Różnią się jednak konstrukcją, co warunkuje ich możliwości montażu. Ważne jest, więc, aby na etapie wyboru suwnicy precyzyjnie zdefiniować warunki otoczenia, a także cechy charakterystyczne konstrukcji budynku czy też środowiska zewnętrznego, miejsca, gdzie ostatecznie ma zostać zainstalowana suwnica.