Baza wiedzy/

Modernizacja suwnic – sprawdź, dlaczego warto

Modernizacja Suwnic Maran

Niezależnie od rodzaju suwnicy każde urządzenie wymaga regularnych serwisów, modernizacji i ewentualnych napraw. Od tych prac zależy jego żywotność, sprawność i bezpieczeństwo użytkowania. W przeciwnym razie może dojść nie tylko do ograniczenia wydajności ich działania, ale także usterek, które w konsekwencji mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Jak przebiega modernizacja suwnic w Maran?

Co zyskujesz dzięki modernizacji suwnic?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że suwnica jest urządzeniem, które na skutek eksploatacji, szczególnie intensywnej, może ulegać uszkodzeniom i zużyciu. Warto temu zapobiegać, aby uniknąć ewentualnych poważnych usterek. Modernizacja suwnic ma na celu sprawdzenie ich sprawności i wydłużenie żywotności. Dzięki temu zespół serwisowy jest w stanie skutecznie poprawić ich dokładność pracy, precyzję, ale i wygodę użytkowania. Ma to więc pozytywny wpływ nie tylko na efektywność ich pracy, ale również bezpieczeństwo pracowników. 

Co więcej, poprzez modernizację suwnic możliwe jest ich dostosowanie do zmieniających się warunków pracy i nowo pojawiających się technologii. Urządzenie zostaje dostosowane do nowych wymogów bezpieczeństwa pracy. Oprócz tego regularna modernizacja suwnic oznacza dla Ciebie łatwy i szybki dostęp do części zamiennych, które jesteś w stanie otrzymać w krótkim czasie, co przekłada się na brak przestojów w bieżącej pracy firmy. 

Modernizacja suwnic w Maran obejmuje m.in.: wyposażenie ich w zdalne sterowanie, wdrożenie nowoczesnych technologii napędowych, wymianę zużytych silników i przekładni, budowę systemów bezpieczeństwa ruchu urządzeń dźwigowych w strefach niebezpiecznych, montaż łączników krańcowych i przeciążeniowych, liczników godzin pracy, a także dostosowanie konstrukcji suwnic do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Jakie suwnice modernizujemy? 

Oferta modernizacji suwnic Maran obejmuje wszystkie rodzaje urządzeń niezależnie od konstrukcji i producenta. Jest to możliwe dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia naszego zespołu w branży z zaawansowanym zapleczem maszynowym. 

Modernizacji podlegają suwnice bramowe i pomostowe. Sprawdzamy, naprawiamy i dostosowujemy do potrzeb użytkownika suwnice ze sterowaniem z kabiny (nastawnikowym i stycznikowym) oraz suwnice ze sterowaniem z kasety na przewodzie. Zajmujemy się ponadto modernizacją suwnic z każdym rodzajem napędowym, a więc: suwnic z wałem centralnym i starymi silnikami z przekładniami. W razie potrzeby zastępujemy już stare jednostki nowymi, w których wykorzystuje się rozwiązania z motoreduktorami. Celem takich zmian jest m.in. poprawa wydajności ich pracy oraz zwiększanie prędkości. 

Kompleksowa modernizacja suwnic 

Za każdym razem cały proces modernizacji suwnic dostosowujemy do konkretnego urządzenia – do jego rodzaju, intensywności eksploatacji, a także modelu. Najpierw dokładnie sprawdzamy suwnicę, aby określić jej poziom zużycia, co pozwala nam zaproponować konkretne rozwiązanie. Ważne jest też poznanie potrzeb klienta – czego oczekuje, jakich zmian się spodziewa, co chciałby zmienić i jak ogólnie wyglądają warunki pracy zakładu. Taka wstępna analiza jest niezbędna do wykonania projektu modernizacji i uzgodnienia go z Urzędem Dozoru Technicznego (UDT).

Po uzyskaniu zgody możemy przejść do prac właściwych. Oczywiście mamy na względzie także wszystkie wskazówki klienta. To właśnie Ty musisz zaakceptować cały projekt i nasz plan. 

Jeśli chodzi o sam proces modernizacji suwnic, to zawsze staramy się podchodzić do niego kompleksowo. Dzięki temu jesteśmy w stanie urządzenie maksymalnie usprawnić i tym samym pomóc klientowi w rozwoju jego firmy. Najczęściej modernizacja obejmuje:

  • Modernizację układu sterowania – czasem wymiany całego, a innym razem konkretnych jego elementów 
  • Wymianę mechanizmu podnoszenia
  • Zmianę układu udźwigu – z suwnicy jednowciągarkowej 10t jesteśmy w stanie zrobić suwnicę dwuwciągarkową 5t+5t, a nawet o wyższym natężeniu 
  • Modernizację mechanizmów jazdy 
  • Zwiększenie udźwigu
  • Wymianę wciągarki na model z podwójnym hamulcem w mechanizmie podnoszenia, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo pracy 

Po skończonej pracy przeprowadzone zostaje badanie odbiorcze, po którym wydawana jest decyzja UDT.

Modernizacja suwnic to przede wszystkim ich usprawnienie. Jest to konieczne, aby urządzenia pracowały wydajnie i były zawsze dostosowane do zmieniających się warunków i specyfiki pracy. Tylko w ten sposób jesteś w stanie kontrolować ich stan z pewnością, że ewentualne usterki i niedogodności zostaną natychmiast usunięte.