Baza wiedzy/

Zalety wciągarek otwartych

Wciagarki

Wciągarki to jedne z niewielu urządzeń, które są praktycznie niezbędne w każdej branży i gałęzi przemysłu. Używane są podczas wykonywania prac wymagających podnoszenia i przemieszczania ciężkich przedmiotów. Pozwalają oszczędzić czas, obniżyć koszty produkcji, są proste w obsłudze i konserwacji.

Nazwa, wciągarka otwarta, wynika bezpośrednio z konstrukcji urządzenia: każdy element wciągarki otwartej jest niezależnym, odrębnym podzespołem. Ułatwia to nie tylko konserwację i naprawę maszyny, ale także pozwala uzyskać większy udźwig i prędkość podnoszenia, a także wyższą grupę natężenia pracy według klasyfikacji FEM.

Zalety wciągarek otwartych

Wciągarki otwarte składają się z oddzielnych modułów, takich jak bęben linowy, przekładnia i hamulec podnoszenia oraz napęd jazdy wózka. Taka konstrukcja ma wiele niewątpliwych zalet, takich jak:

Łatwy dostęp do podzespołów

W przypadku większości wciągarek wszystkie krytyczne komponenty są umieszczone w zamkniętej obudowie i są dosyć trudno dostępne. Często są też dostarczane z układem elektrycznym zamkniętym w „czarnej skrzynce”, który wymaga przeprowadzania konserwacji i napraw przez serwis producenta, co pociąga za sobą znacznie wyższe koszty.

Otwarta, modułowa konstrukcja umożliwia sprawny i szybki dostęp do wszystkich mechanizmów, co znacznie ułatwia i przyspiesza wszelkie regulacje, kontrole, prace konserwacyjne oraz naprawy wciągarki.

Na przykład, żeby przeprowadzić inspekcję przekładni mechanizmu podnoszenia, wystarczy otworzyć jej pokrywę.

Szybka regulacja

Łatwy dostęp do wszystkich podzespołów i oddzielny hamulec (zwalniak) wciągarki ułatwiają jej szybką regulację.

Dlatego wciągarki otwarte doskonale sprawdzają się także w trudnych, uciążliwych warunkach pracy, ponieważ mogą zostać szybko przystosowane do dużych obciążeń oraz konkretnych wymagań.

Uproszczona konserwacja i naprawy

Otwarta, modułowa konstrukcja ułatwia dostęp do silnika, hamulca i przekładni, pozwala błyskawicznie skontrolować ich stan, oczyścić i przeprowadzić niezbędne prace konserwacyjne i naprawcze, a także szybko wymienić koła wózków.

Poza tym, rozdzielenie podzespołów zapobiega np. wnikaniu brudu do przekładni, czy – z drugiej strony – przedostaniu się oleju przekładniowego do silnika poprzez uszkodzone uszczelnienia wału, a tym samym zniszczeniu całego urządzenia w wyniku awarii jednego modułu.

Możliwość zastąpienia podzespołów elementami od innych producentów

W przypadku braku części zamiennych lub ich wysokich cen, poszczególne podzespoły wciągarki otwartej mogą zostać zastąpione odpowiednikami pochodzącymi od innych producentów.

Krótsze przestoje

Szybka i łatwa konserwacja oraz naprawy, brak konieczności demontażu całego urządzenia, a także dostępność części zamiennych pozwalają skrócić do minimum przestoje maszyny.

Prosta, solidna, trwała konstrukcja

Wciągarki otwarte składają się ze stabilnej, wytrzymałej ramy, na której osadzone są podzespoły urządzenia oraz koła wózków. To prosta, ale bardzo solidna i trwała konstrukcja.

Prosta konstrukcja to mniej elementów, które mogą ulec awarii

Prostota konstrukcji sprawia, że urządzenie nie zawiera wrażliwych elementów mogących szybko ulec awarii i jest, po prostu, bardziej niezawodne.

Dłuższa żywotność urządzenia

Lepsza dostępność podzespołów, ich łatwa i szybka konserwacja oraz naprawa, prostota konstrukcji oraz brak możliwości uszkodzenia części przez wnikający brud, czy wyciek oleju przekładniowego znacznie przedłużają żywotność i czas bezawaryjnej pracy urządzenia.

Poza tym, umiejscowienie silnika na zewnątrz bębna linowego, zapewnia jego dobre chłodzenie, a tym samym dłuższą, bezawaryjną pracę.

Wciągarki mogą pracować przez wiele lat, pod warunkiem, że są odpowiednio konserwowane i naprawiane. Dlatego warto pamiętać o regularnych przeglądach urządzenia, które pomagają utrzymać je w dobrym stanie. Szczególnie, gdy są często używane.

Niezawodność

Prostota, właściwa konserwacja i odpowiednie naprawy przekładają się na wysoką niezawodność wciągarki.

Niższe koszty konserwacji i napraw

Możliwość szybkiego przeprowadzenia konserwacji i napraw we własnym zakresie, a także ewentualnego zastąpienia podzespołów rozwiązaniami innych producentów, znacznie obniżają koszty konserwacji i napraw urządzenia.

Ekonomiczne rozwiązanie

Wszystkie powyższe zalety, ze szczególnym uwzględnieniem skrócenia czasu przestojów oraz niezawodności wciągarek otwartych, sprawiają, że urządzenia te są bardzo ekonomiczne w obsłudze.

 

Prostota budowy nie oznacza także, że podzespoły urządzenia są niskiej jakości. Nic bardziej mylnego. Urządzenia te spełniają wymagania surowych specyfikacji i są budowane zgodnie z najwyższymi standardami. A ich niezawodność i wytrzymałość, łatwa i szybka konserwacja (oraz naprawy), przyjazność dla operatora sprawiają, że są maszynami niezastąpionymi w każdym zakładzie i warsztacie, w którym konieczne jest podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów.