Urządzenia dźwignicowe są stosowane w wielu branżach i zakładach, gdzie konieczny jest transport ładunków na niewielkich dystansach. Odbywa się on zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz obiektów. Usprawnia to pracę i pozwala maksymalnie odciążyć pracowników w celu wzrostu efektywności prowadzonych działań i ogólnego komfortu pracy. Urządzenia dźwignicowe wymagają jednak konserwacji, serwisu i usprawnień, aby uniknąć przestojów w pracy i utrzymać wysoki poziom wydajności.
Zakres usług dotyczących urządzeń dźwignicowych
Urządzenia transportu bliskiego znalazły swoje zastosowanie w magazynach, zakładach produkcyjnych, stoczniach i na placach budowy. Są to m.in. suwnice natorowe i podwieszane, suwnice bramowe i półbramowe, żurawie warsztatowe, wciągarki i lekkie suwnice warsztatowe. Aby jednak sprawdziły się dobrze w konkretnym zakładzie i usprawniły pracę, wymagają odpowiedniego dopasowania do istniejących w obiekcie warunków i określenia ich przeznaczenia. W tym celu konieczne jest wykonanie indywidualnego projektu z uwzględnieniem dostępnych rozwiązań. Projektowanie obejmuje zarówno automatykę, systemy sterowania i układy bezpieczeństwa, jak również dokumentację rejestracyjną urządzeń i tworzenie dokumentacji konstrukcyjnej. Szczególnie na początku planowania zagospodarowania przestrzeni oraz wyboru odpowiednich urządzeń ważne jest, aby właściwie dopasować niezbędne udźwigowienie. Maran oferuje doradztwo techniczne i inwestycyjne ze zwróceniem szczególnej uwagi na możliwości i potencjał zakładu, jak i jego ograniczenia logistyczne. Współpracujemy z biurami projektowymi, by już na etapie planowania koncepcji gabarytowych budynku wziąć pod uwagę obciążenia i wymiary potencjalnie zamontowanej w hali suwnicy.
Wybór odpowiedniego urządzenia musi zostać uzupełniony o jego profesjonalny montaż. Tylko wtedy w pełni wykorzystany zostanie jego potencjał. Nie tylko dostarczamy urządzenia dźwignicowe, ale także świadczymy usługi z zakresu ich montażu, demontażu i przenoszenia. Doświadczenie i wiedza monterów zapewniają sprawną i szybką instalację wraz ze sprawdzeniem poprawności działania całej instalacji. Aby z kolei uniknąć ewentualnych przestojów w firmie, które związane są ze stratami finansowymi i opóźnieniami w postępie prac, proponujemy remonty i programy zapobiegawcze, modernizację urządzeń, serwis napędowy oraz wymaganą przepisami konserwację urządzeń dźwignicowych.
Outsourcing zewnętrznej firmy – wielopłaszczyznowe oszczędności i korzyści
Obsługa urządzeń dźwignicowych wymaga wiedzy i umiejętności, co związane jest z zatrudnieniem kompetentnego pracownika. Dodatkowe prace przy urządzeniach, jak serwis, konserwacja czy modernizacja to z kolei czynności, które bardzo często związane są z jeszcze innymi kwalifikacjami. Rozwiązaniem problemu może być stworzenie dodatkowego stanowiska dla osoby odpowiadającej za sprawność urządzeń i kontrolę nad ich poprawną pracą. Alternatywą jest współpraca z zewnętrzną firmą, która w razie potrzeby przeprowadzi odpowiednie prace naprawcze, zaproponuje nowe usprawnienia i okresowo przeprowadzi serwis urządzeń. Taki outsourcing ma wiele korzyści:
- Niższe koszty niż przy tworzeniu nowego stanowiska pracy
- Dostęp do zespołu specjalistów z szeroką wiedzą na temat rozwiązań dźwignicowych
- Zawsze fachowa obsługa
- Oszczędność czasu – brak konieczności angażowania pracowników w dodatkowe obowiązki
- Ograniczone ryzyko przestojów i opóźnień
- Elastyczność w dopasowywaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań ze względu na bogate zaplecze technologiczne zewnętrznej firmy
Wsparcie serwisowe i montażowe dla małych i dużych firm
Niezależnie od wielkości zakładu zaplecze serwisowe i dostęp do usług modernizacyjnych w zakresie urządzeń dźwignicowych jest konieczne dla stabilności pracy. Z usług zewnętrznej firmy w obszarze projektu i doradztwa korzystają nie tylko małe firmy dopiero budujące swój zakład i wyposażające go w potrzebne urządzenia. Duże przedsiębiorstwa wymagają jeszcze bardziej indywidualnego projektu, często bardzo zaawansowanego technologicznie z wieloma urządzeniami i systemami, które mają z założenia ze sobą współpracować. Im bardziej rozbudowane udźwigownienie zakładu, tym więcej newralgicznych punktów wymagających stałego monitoringu. To sprawia, że dostęp do specjalistycznej wiedzy i bogatego zaplecza technologicznego przestaje być tylko atutem, ale staje się koniecznością.
W obszarze automatyki dźwignicowej i urządzeń transportu bliskiego nieustannie zachodzą zmiany. Pojawiają się nowe rozwiązania i usprawnienia. Maran jest na bieżąco z innowacjami, które proponuje i wdraża u klientów, a także kompleksowo zajmuje się ich serwisem i modernizacją.