Baza wiedzy/

Infrastruktura potrzebna do zamontowania suwnicy

Suwnice

Suwnice używane są w halach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie konieczny jest transport ciężkich ładunków na niewielką odległość, np. w obszarze jednego pomieszczenia. Wyróżniamy kilka rodzajów suwnic, które różnią się przeznaczeniem, miejscem montażu oraz konstrukcją. Aby dobrze dopasować suwnicę to konkretnego środowiska, w którym ma pracować, wymagana jest znajomość przynajmniej podstawowych parametrów poszczególnych urządzeń.

Warunki pracy suwnicy

Chcąc wybrać właściwą suwnicę, trzeba wiedzieć, które modele są przeznaczone do użytku wewnętrznego, a które można stosować na zewnątrz. Jest to uzależnione w znaczącym stopniu od konstrukcji urządzenia. Suwnice natorowe jednodźwigarowe montuje się zazwyczaj w budynku, ponieważ wymagają do montażu dwóch torów jezdnych. W przypadku montaży na zewnątrz, konieczne jest zastosowanie wolnostojącej estakady podtorza. Z kolei suwnice bramowe i półbramowe przystosowane są do użytku zewnętrznego. Tor jezdny suwnicy zamontowany jest na poziomie roboczym. Konstrukcja posiada też podpory wyposażone w koła, na których posadowione są dźwigary. Miejsce pracy suwnicy jest więc jednym z podstawowym kryterium wyboru właściwego modelu.

Drugi aspekt to maksymalny udźwig suwnicy. Tutaj pod uwagę bierzemy masę towaru, z którym suwnica będzie pracowała. Są modele o małym, jak też zdecydowanie większym udźwigu. Przykładowo nasze suwnice bramowe są przystosowane do transportu towaru o maksymalnej masie 150 t, jednak suwnice półbramowe poradzą sobie z towarem już zdecydowanie lżejszym, ponieważ ważącym maksymalnie 40 ton.

Maksymalna wysokość podnoszenia suwnicy

Kolejnymi dwoma czynnikami, które decydują o wyborze modelu suwnicy są jej rozpiętość i maksymalna wysokość podnoszenia. Jest to też powiązane z przestrzenią i warunkami, w których suwnica będzie wykorzystywana. Może się okazać, że wybrany model będzie za duży do konkretnej hali produkcyjnej. Rozpiętość profili walcowanych w naszych suwnicach wynosi do 12,5 m. Jeśli chodzi o rozpiętość profili skrzynkowych, to jest to maksymalnie 32 m. Rodzaj dźwigara jest więc uzależniona od rozpiętości.
Ważne jest też, na jaką wysokość może odbywać się podnoszenie towaru. Na wysokość podnoszenia wpływ ma wysokość główki szyny, na której będzie zamontowana suwnica. Standardowa wysokość podnoszenia wynosi 13 m. W zależności od zastosowanej wciągarki ta wysokość może być większa. Przy montażu odpowiedniej suwnicy znaczenie będzie miała maksymalna wysokości hali, a także wysokość wsporników i szyny.

Montaż suwnicy i sposób obsługi

Niektóre suwnice przy montażu wymagają obecności toru, dotyczy to suwnic natorowych. Inne są podwieszane pod dachem, jak np. suwnice podwieszane. Jeśli więc tory istnieją, sprawdzamy ich długość i dopasowujemy odpowiedni model suwnicy natorowej. Warto tez sprawdzić, czy wzdłuż toru znajduje się zasilanie, od niego zależy sposób obsługi suwnicy. Urządzeniem można sterować zdalnie lub z wykorzystaniem kasety sterowniczej.

Suwnice Podwieszane

Montaż suwnicy uzależniony jest od warunków, w jakich ma pracować, a także jej przeznaczenia. Ważny jest wybór odpowiedniego modelu, który będzie wpisywał się w infrastrukturę obszaru, w którym urządzenie zostanie zamontowane, jak również w specyfikę pracy zakładu.